Hogyan válasszunk jó grafikust?
 

Napjainkban Magyarországon grafikai tervezéssel foglalkozó vállalkozást bárki alapíthat.

Meglehetősen érdekes terület ez a webtervezéssel, programozással együtt. Éppen ezért a szolgáltatók között könnyedén találhatunk felsőfokú képesítéssel, OKJ-s képesítéssel rendelkező szakembereket. Szép számban akadnak azonban olyanok is, akik egyszerűen autodidakta módon sajátították el a szakma fortélyait. 

Nem meglepő, hogy a tapasztalatlan megrendelők tanácstalanok amikor a megfelelő szakembert keresik. A mostani bejegyzésem nekik segít eligazodni az útvesztőben. 

gramata

Előny a megrendelő szempontjából ha diplomás grafikust választ?

Válasszunk olyat akinek felsőfokú képesítése van, és meg van oldva a kérdés? Valóban csak ennyi lenne? Nem, semmi garancia nincsen arra, hogy ha választunk valakit aki diplomával rendelkezik minden gondunk megoldódik. Sok esetben olyan valaki, aki magától tanult mindent, alkalmasabb a feladatra. Természetesen ennek az ellenkezője is könnyen előfordulhat.

Akadnak olyan önjelölt szakemberek is akik ingyenesen letöltött anyagokat adnak át némi cicomával a megrendelőnek és ettől már grafikusnak érzik magukat. 

Mégis mi alapján válasszunk? 

Tisztázzuk, hogy milyen aktuális vagy jövőbeli munkára keresünk szakembert. Hosszú távra vagy egy projekt elvégzésére keresünk valakit? Pontosan mit szeretnénk terveztetni? Nyomdai anyagot? Online brossúrát? Arculatot? 

A grafikai tervezésnek különböző területei vannak, és ezekhez nem ért minden szakember egységesen. Van amiben egyesek nagyon jók de lehet, hogy más területtel nem is foglalkoznak. Előfordulhat, hogy nagyszerű arculatot tervez nekünk valaki, de nem ért a mobilalkalmazások tervezéséhez vagy a 3D-hez. 

gramata

A legfontosabb dolgok a szakember választásánál: 

1. Kérjünk referencia munkákat

Számos dolog kiderülhet a referenciák láttán. Többek között láthatjuk a tervező kreatív oldalát, problémamegoldó képességét, esztétikai érzékét. Láthatjuk a grafikus stílusát is. A referenciák előre vetítik, hogy milyen színvonalú munkát várhatunk el a grafikustól. 

2. Kérdezzük meg, hogy milyen programokkal dolgozik

A tervezéshez leginkább az Adobe szoftvereit használjuk pl.: Indesign, Illustrator, Photoshop. Természetesen vannak olyan szoftverek és egyéb online lehetőségek amiket alkalmanként használnunk, de ezeket jellemzően nem a kiadványok, arculatok, logók és hasonló grafikák tervezéséhez hívjuk segítségül.

Összegzésképpen tehát: a grafikusok nem dolgoznak szövegszerkesztő programokkal és online “rakd össze magad” kiadványszerkesztőkkel, sem logógenerátorokkal.

Ha olyan szakemberrel találkozunk aki hasonló megoldásokat szeretne eladni nekünk, akkor tudjuk, hogy nem feltétlenül a jó ajtón kopogtatunk. 

3. Kérjünk egy próbamunkát

Ha fontos megbízást szeretnénk adni akkor érdemes szelektálni a jelentkezők közül és a legszimpatikusabb grafikusoktól próbamunkát kérni. Ez alapján ismét közelebb kerülünk a megfelelő szakember kiválasztásához.

4. Számlaképesség

Miért fontos, hogy grafikusunk számlaképes legyen? Mert ha számlaképes akkor saját vállalkozása van, amit működtet. Ismeri és alkalmazza az üzleti etikettet. Képes lehet hosszútávú üzleti kapcsolatok kialakítására. Vállalja a felelősséget a munkájáért, és átlátja a vállalkozói létet. Releváns tapasztalati vannak ezen a téren.

Nem állítom, hogy csak a már vállalkozással rendelkező grafikusok lehetnek a legjobbak egy ügyfél részére, de mindenképpen legalább pozitívumként kell erre a tényre tekinteni. 

5. Gördülékeny kommunikáció

Nagyon fontos, hogy könnyen megértsük egymást, egyszerűen kommunikáljunk. Egy húron pendüljünk. Ez megkönnyíti a munkát és előfeltétele egy jó munkakapcsolat kialakulásának is. Ha hozzánk hasonló beállítottságú grafikust találunk akkor szinte biztosak lehetünk abban is, hogy olyan anyagokat kapunk tőle kézhez amik az elvárásainknak megfelelnek. 

Érdemes munkakezdés előtt beszélgetni a grafikussal, hogy feltérképezzük a beállítottságát, nyilvánvalóvá válljanak a motivációi, képességei. 

5+1 Kössünk szerződést, megállapodást

Ha sikerült megtalálni az ideális grafikust, és fontos feladattal szeretnénk megbízni, akkor írjunk egy részletes szerződést, együttműködési megállapodást. (De minimum írásban, e-mailen írjuk le a kérésünket, amit már egyeztettünk a grafikussal előtte.)

Kérhetünk nyilatkozatot arról hogy egyedi anyagot tervez nekünk és nem csak letölt valamit a netről.

Tisztázzuk a fontos dolgokat mindkét fél részéről. Előre fektessük le például, hogy igényünk lehet a szerkesztő fájlokra, ütemezzük a munkadíj rendezését és a munka folyamatát is stb…

Megtalálni a megfelelő szakembert nem lehetetlen, de célszerű előre gondolkodni ezen a téren. A jó grafikus a munkája által pénzt termel a vállalkozásunknak. Ha rosszul választunk nemcsak pénzt, hanem értékes időt is veszítünk.

Tekintse meg referenciáinkat:

Referencia

Írta: Kapuvári Cintia

Gramata Branding & More

Kövess minket a Facebookon is!